Родината на куркумата е Индия, където е позната по-вече от 2500 години. Куркумата има невероятно красиви цветове обагрени в бяло, розово, оранжево или виолетово. В Индия се среща диворастяща, отглежда се култивирано, а у нас се гледа като декоративно цвете.
Подправката куркума се получава от коренището на растението. Коренът на куркумата е с кафява обвивка. Вътрешността му има жълт до оранжев цвят, който се дължи на пигмента куркумин. Подправката куркума има пикантен, леко тръпчив вкус и аромат на цитрус. Цветът на куркумата варира в зависимост от сорта и наситеността на пигмента куркумин, но това не влияе на качествата на подправката.
Куркумата се продава смляна на прах. Куркумата в ястията служи не толкова за овкусяване, колкото за оцветяване. За оцветяването на четири порции е необходима 1 чаена лъжичка куркума. Може да се добави към ориз, леща, яйца, зеленчукови ястия, сосове, маринати.
Аз приготвих скоро кюфтета от червена леща с куркума, каша от френска леща с куркума и горчица на зърна, червена леща с гъби шийтаке. В промишлеността куркумата се използва при оцветяване на сладолед, ликьори, сирена, маргарин, сокове. Чудесно се комбинира с карфиол. Куркумата може да се сложи в дресинг при овкусяване на салати, или върху печени картофи.
Куркумата се използва широко в индийската кухня, за различни къри миксове и мароканската кухня. От миксовете с подправки от типа на рас ел ханут и марокански микс става ясно с колко много подправки може да се комбинира куркумата.
Куркумата в съставките на продуктите се отбелязва като Е100.
Куркумата е много полезна за здравето. Казват, че куркумата единствено може да посрещне хранителните и здравословни потребности на организма. А има и поверие според, което корен от куркума, закачен в дома, предпазва от болести.
Харесайте страницата ни във фейсбук – https://www.facebook.com/Merudia.bg
Pin It
Напиши коментар
Want to join the discussion?Feel free to contribute!