Белият, жълтият, зеленият, улонг, черният и пу-ер чай се получават от един и същи храст. Листата се берат обикновено ръчно два пъти в годината, като за различните видове чай се избират различни листа. Например за белия чай се бере пъпката на новото, неразвито още листо и най-младите листа на върха на клончето.
Всеки чай се отличава със свой вкус, аромат и цвят. Тази разлика се получава от различните варианти и продължителността на технологията – влажност, температура, ферментация, сушене, опаковка, съхранение.
Черният чай отначало е бил зелен, но след обработване става черен. Най-качественият едролистен чай се отглежда в едно от най-красивите места в света, чаените плантации на платото Ассаам и района на Дарджилинг в Индия, където най-скъпият и ценен черен чай в света, наричан „шампанското на чая“.
Защо е добре да се пие черен чай:
1.Черният чай се смята за една от най-полезните напитки.
2.Поради по-малкото съдържание на кофеин, черният чай е препоръчителен като заместител на кафето при ниско кръвно налягане.
3.Кофеинът при черният чай се усвоява по-бързо от организма в сравнение с този при кафето.
4.Употребата на черен чай потиска вредното влияние на мазните храни.
5.Дъбилните вещества при черният чай успокояват лигавицата на стомаха и спазмите и повлияват гаденето.
6.Черният чай съдържа витамин С и Е.
7.Черният чай повдига тонуса и понижава нивото на стреса.
8.Честата консумация на черен чай води до по-лесна адаптация в стресова обстановка. Това намалява и вероятността от развиване на болести.
Черният чай може да се открие в няколко вида опаковки.
1.Насипният черен чай може да е в метална кутия или алуминизиран плик затворен херметически. Освен това дава възможност всеки според своето желание да определи дозировката и силата на запарения черен чай.
2.Черният чай в пакетчета е по-удобната форма за използване. При пакетчетата не може да се изпълни изискването за температурата на запарване, за което ще говорим по-долу. Освен това в пакетчета се опакова дребните и натрошени листа от най-качествения черен чай.
3.Има пресован, на гранули и готов чай. Съхранението на черния чай става на тъмно и прохладно.
Черният чай лесно поема околните миризми и е добре да бъде в херметически затворени буркани. За да се направи качествен черен чай е добре да не се пренебрегват следните неща:
- Водата за запарка да бъде филтрирана, или да се използва мека вода. В нея по-добре се разтварят полезните вещества на черния чай.
- Водата се възварява и при температура 90-100 градуса и черният чай се запарва до 7 минути. Силата на запарката зависи от желанието дали да е по-силна или по-слаба и съответно количеството черен чай.
- Запарката от черен чай може да се подслади с мед, да се добави мляко или резенче лимон.
Познавачите казват, че:
- Цветът на готовият чай варира от розов до малиново червен или малиново кафяв.
- Черният чай има горчив и леко тръпчив вкус и смолист аромат.
- Черният чай има тежка освежаваща горчивина.
За хора, които не са опитвали черен чай, първите глътки няма да са от най-приятните. Но ценителите, влюбени в „императорската „ напитка черен чай и начинаещите са на едно мнение – различен, нетипичен вкус и аромат. Освен за пиене черният чай може да се прилага и за разкрасяване. Запарени и охладени пакетчета черен чай могат да тонизират кожата на лицето. Запарка от черен чай с няколко капки лимон може да служи като лосион. Кестенявата коса може да добие приятен оттенък ако се облива с черен чай. Черният чай не е за препоръчване при бременни, при високо кръвно, глаукома, артрит.
Харесайте страницата ни във фейсбук – https://www.facebook.com/Merudia.bg?ref=hl
Вижте още:
Pin It
Напиши коментар
Want to join the discussion?Feel free to contribute!